warzen-Retin-a-Creme €10.56

Dům ze Severu s hřejivou atmosférou

Srubové domy KONTIO

KONTIO má své kořeny hluboko v severských lesích, na území, kde severské borovice, tisíce jezer, drsná a krásná krajina s horkými léty a extrémně studeným zimním obdobím, existují ve vyvážené symbióze. Z těchto podmínek získává dřevo vlastnosti, které jsou jedinečné pro stavbu srubových staveb. Tušili jste, že název KONTIO má také původ v lese? Ve finském folklóru se totiž takto nazývá král lesa – medvěd 🙂

 

 

Poctivé dřevo je naším synonymem

Pojmem dřevostavba se dnes označují především domy s montovanou sendvičovou konstrukcí. Sruby KONTIO se do této kategorie „dřevostaveb“ také řadí, ale pyšní se stěnami z poctivého dřeva – moderní srub postavený tradiční metodou. Obrovské množství dřeva tak výrazně ovlivňuje nejenom jeho vzhled, ale i vnitřní klima. Moderní sruby se tolik nepodobají roubenkám, ve kterých bydleli naši předci. Dnešní srubové domy jsou postavené z lepených hranolů  z masívního dřeva, které mohou mít jak tradiční tak velmi moderní vzhled.

 

Promyšlená konstrukce

Dřevěné trámy jsou spojené jednak tvarovými (frézovanými) spoji, které jsou typickým prvkem srubových domů. Dále pak dřevěnými kolíky pro zajištění stability a přesnosti. Navíc, rohy a další konstrukce zpevňují v pravidelných vzdálenostech skryté ocelové závitové tyče v celé jejich výšce. Pro sruby je typické, že zpočátku sedají za dva roky cca o 2,5%. S tímto faktem se tedy počítá v konstrukci domů. Řeší se to například tak, že nad okny a dveřmi jsou dilatační mezery a jsou osazovány kluzně. Vše je přitom skryté za lištami a obložkami, aby nedošlo k narušení designu.  Tyto konstrukční prvky umožní stavbě hýbat se a sedat podle potřeby tak, aby nedocházelo k pnutí nebo praskání dřeva. Do domu se dá nastěhovat hned po dokončení, není třeba čekat na to, až stavba sedne. Jen po prvním či druhém roce bydlení ve srubu postaráme o doladění stavby pomocí závitových tyčí a dalších konstrukčních prvků, aby se dosáhlo nejlepších výsledků a vynikající těsnosti stavby.

 

Vyrábíme „just in time“

Všechny domy KONTIO se vyrábí systémem „just-in-time“ ve Finsku v továrně nedaleko polárního kruhu – každoročně odtud putuje do světa cca 2300 domů. Na základě objednávky se tu dům naprojektuje, vyrobí, zabalí a ve stanoveném termínu odveze na místo určení. Tam se srub poprvé složí, což trvá asi 6 – 8 týdnů. Celý proces počínaje pokácením stromu, přes strojové opracování a sušení trámů až po odeslání domu je přitom automatický a mimořádně přesný.

 

Jde to i „beze stopy“

Už samotné dřevo, které je v hlavním stavebním materiálem, je na 100% obnovitelné a nezanechává žádnou uhlíkovou stopu. To znamená, že bilance vstřebávání a uvolňování CO2 je v průběhu životního cyklu domu na nule. Trámy z masívní polární borovice jsou velice houževnaté vůči vnějším vlivům počasí a mají schopnost efektivně regulovat vlhkost a teplotu v interiéru. Vlhkost vzduchu se v domě pohybuje v ideálním rozpětí 35 – 50%. Takové prostředí nepřeje množení plísním, virům a bakteriím, takže je pro obyvatele domu velice příznivé. Díky vynikajícím akumulačním vlastnostem masívního dřeva je doma postaráno o optimální teplotní podmínky v létě i v zimě