Kontio SmartLogTM

Nesedavý trám Kontio SmartLogTM je inovativní řešení pro dřevěné domy z masivu

KONTIO SmartLogTM

Roubené domy, které nesedají

Sedání je přirozenou vlastností konstrukce z dřevěných trámů. Je to proces zapříčiněný vysycháním a také tlakem na dřevěné, trámové příčky. S tímto jevem bylo vždy nutné počítat při navrhování a montáži dřevěných domů z lepených hranolů.  Společnost KONTIO přišla s řešením tohoto problému a nechala si patentovat nesedavý trám SmartLogTM. Trám SmartLogTM umožňuje navrhování domů do nejmenších detailů bez nutnosti brát ohled na omezené možnosti klasické srubové konstrukce.

 

 

Protože jsou trámy SmartLog nesedavé, lze je jednoduše kombinovat s jinými materiály, jako je třeba beton.

Co je to SmartLogTM

SmartLogTM je  lepený, nesedavý trám z  horizontálních a vertikálních lamel, díky kterým nedochází k sedání trámu a celé konstrukce.  Díky tomu se nám otevírají neomezené architektonické možnosti návrhů a stavby moderních dřevěných domů, ať už se jedná o individuální domy, bytové domy, nebo veřejné budovy. Díky trámu SmartLogTM může být architektura velmi čistá a jednoduchá, dřevěnou konstrukci je možné napojit na jakýkoli materiál – například betonový monolit, bez nutnosti kluzného napojení a následného lištování sedacích mezer. SmartLogTM  kombinuje nejlepší kvalitu trámové konstrukce s technologií CLT.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro výrobu trámu SmartLogTM se využívá dřevo arktické borovice, rostoucí na severu Finska, nedaleko polárního kruhu. Celá konstrukce SmartLogTM zůstává difúzně otevřená, což je jedna z hlavních přidaných hodnot bydlení v dřevěném domě.

 

SmartLogTM je dostupný v těchto velikostech:

 

Technická fakta

Abychom se vyhnuli nebezpečným škůdcům, houbám a v neposlední řadě hmyzu, používá KONTIO pouze technicky vysušené dřevo s vlhkostí 15% (+/- 3%). Slepené trámy jsou nařezány na nejmodernějších CNC strojích přesně podle výkresové dokumentace. V továrně jsou trámy označeny štítky. Jakmile jsou dopraveny na staveniště, montážníci dostanou přesné instrukce, kam který trám patří. Tento postup zajišťuje rychlou a snadnou montáž. Trámy SmartLogTM  jsou používány pro konstrukce solitérních rodinných domů, vícepatrových rezidenčních budov, veřejných staveb v průmyslových a komerčních zónách či na rekonstrukce staveb.

 

Zdravý, příjemný a útulný domov KONTIO

Díky přirozené schopnosti severské borovice optimalizovat vlhkost vzduchu je vnitřní klima ve srubovém domě čisté, svěží a nádherně voní. Dřevo má navíc zklidňující efekt na naši psychiku a je akusticky velice příjemným materiálem. Krásná pohledová struktura borovicového dřeva zároveň vytváří unikátní atmosféru a inspirativní prostředí pro život, práci i odpočinek.

 

 

Dům postavený z nesedavého trámu SmartLogTM  ve Švýcarsku

Venkovní zdi můžou být obložené téměř jakýmkoli materiálem. Budova na obrázku  je obložena modřínovým dřevem.

 

Využití trámu SmartLogTM

Jednou z nových možností při stavbě domů je využití SmartLogTM dohromady v kombinaci s tradičním lepeným trámem. Tato možnost je velice užitečná na místech, kde by přirozené sedání trámů bylo obzvláště velkou výzvou, nebo, kde by proces sedání mohl konstrukci poškodit.

Štíty jsou další částí domu, kde je použití SmartLogTM trámů na místě a užitečné. Užití SmartLogTM trámu pro výstavbu vrchní části příček, jak je znázorněno na obrázku vlevo, zamezí změnám ve sklonu střechy a současně se zjednoduší navrhování a plánování konstrukce domu.

Pokud řešíme konstrukci domu ve svažitém terénu, kde by sedání trámové konstrukce mohlo způsobit problém, je opět řešením použití nesedavého trámu. Tomuto se dá předejít právě použitím trámů typu SmartLogTM v barevně vyznačené části domu na obrázku vpravo.

 

 

Díky SmartLogTM není nutné osazovat okna kluzně a obložky jsou minimalistické, jak je patrné z obrázků výše.

 

Veřejné budovy a činžovní domy

To co činí SmartLogTM  zvlášť zajímavým, jsou možnosti.které se otvírají při navrhování veřejných budov, jako jsou školy, řadové domy a domy o více patrech.

 

Na obrázku vlevo si můžete prohlédnout, jak by mohl vypadat obývák v bytovém domě postaveném ze SmartLogTM trámů.

Škola na obrázku vpravo  se nachází ve městě Pudasjärvi, ve Finsku. Byla postavena z tradičních lepených trámů. Užití trámů  SmartLogTM zjednoduší procesy výstavby budov v budoucnosti.

 

Návrhy domů, které mají být postaveny za použití trámů SmartLogTM. Oba tyto domy budou postaveny ve Finsku. Dům na obrázku vlevo bude postaven v Mikkeli a dům na obrázku vpravo má být postaven v Levi.

 

Hodnoty U a požární odolnost