SmartLogTM

unikátní nesedavý trám

SmartLogTM

 Co je to SmartLogTM

SmartLogTM je  lepený, nesedavý trám z borovicových lamel. Některé z těchto lamel jsou horizontální a některé vertikální. Právě vertikální lamely zamezují sedání trámu a celé konstrukce. Díky tomu se nám otevírají neomezené architektonické možnosti návrhů a stavby moderních dřevěných domů.

Dřevem použitým pro výrobu SmartLogTM  je arktická borovice, jenž roste na severu Finska, nedaleko polárního kruhu. Trámy jsou lepeny zdravotně nezávadným lepidlem Purbond. Celá konstrukce SmartLogTM zůstává difúzně otevřená, což je jedna z hlavních přidaných hodnot bydlení v dřevěném domě.

SmartLogTM je dostupný v těchto velikostech:

 

Proč zvolit trám SmartLogTM

Sedání je přirozenou vlastností konstrukce z dřevěných trámů. Je to proces zapříčiněný vysycháním a také tlakem na dřevěné, trámové příčky. S tímto jevem bylo vždy nutné počítat při plánování a montáži srubových domů.  Společnost Kontio přišla s řešením tohoto problému a nechala si patentovat trám SmartLogTM. Trám SmartLogTM umožňuje navrhování domů včetně  nejmenších detailů a nechává neomezený prostor novým možnostem soudobé architektury.

Využití trámu SmartLogTM

Jednou z nových možností při stavbě domů je využití SmartLogTM dohromady v kombinaci s tradičním lepeným trámem. Tato možnost je velice užitečná na místech, kde by přirozené sedání trámů bylo obzvláště velkou výzvou, nebo, kde by proces sedání mohl konstrukci poškodit.

Štíty jsou další částí domu, kde je použití SmartLogTM trámů na místě a užitečné. Užití SmartLogTM trámu pro výstavbu vrchní části příček, jak je znázorněno na obrázku vlevo, zamezí změnám ve sklonu střechy a současně se zjednoduší navrhování a plánování konstrukce domu.

Pokud řešíme konstrukci domu ve svažitém terénu, kde by sedání trámové konstrukce mohlo způsobit problém, je opět řešením použití nesedavého trámu. Tomuto se dá předejít právě použitím trámů typu SmartLogTM v barevně vyznačené části domu na obrázku vpravo.

 

 

 

 

Vzhledem ke skutečnosti, že trámy SmartLogTM jsou nesedavé povahy, tak můžou být jednoduše kombinované s jinými materiály jako je třeba beton.

 

 

 

 

 

 

Díky SmartLogTM není nutné osazovat okna kluzně a obložky jsou minimalistické, jak je patrné z obrázků výše.

 

Veřejné budovy a činžovní domy

To co činí SmartLogTM  zvlášť zajímavým, jsou možnosti.které se otvírají při navrhování veřejných budov, jako jsou školy, řadové domy a domy o více patrech.

 

Na obrázku vlevo si můžete prohlédnout, jak by mohl vypadat obývák v bytovém domě postaveném ze SmartLogTM trámů.

Škola na obrázku vpravo  se nachází ve městě Pudasjärvi, ve Finsku. Byla postavena z tradičních lepených trámů. Užití trámů  SmartLogTM zjednoduší procesy výstavby budov v budoucnosti.

 

Návrhy domů, které mají být postaveny za použití trámů SmartLogTM. Oba tyto domy budou postaveny ve Finsku. Dům na obrázku vlevo bude postaven v Mikkeli a dům na obrázku vpravo má být postaven v Levi.

 

Dům postavený z nesedavého trámu SmartLogTM  ve Švýcarsku

Venkovní zdi můžou být obložené téměř jakýmkoli materiálem. Budova na obrázku  je obložena modřínovým dřevem.

 

Neomezené architektonické možnosti Nesedavý trám SmartLogTM symbolizuje:
KONTIO představuje inovativní řešení pro stavbu srubu na klíč

 Neomezený design na míru Vašim představám

SmartLogTM nabízí neomezené možnosti pro moderní architekturu. Zásadní výhodou oproti běžným trámům je, že trámy vyrobené unikátní technologií “nesedají”

Tento rys umožňuje větší svobodu nejen při navrhování,  ale také při kombinaci materiálů při stavbě srubu na klíč, současně zachová všechny užitečné vlastnosti masivu. SmartLogTM  umožňuje použití jednoduchých detailů, protože se nemusí brát ohled na „sedání“ trámů a případné změny rozměrů způsobené vlhkostí dřeva.

Díky unikátní konstrukci SmartLogTM mohou být obložky oken a dveří prakticky neviditelné, není třeba podlahových lišt, jednoduchá napojení.

   

“Vymazlené” detaily

Celková kvalita každého srubu na klíč je dána souhrnem našich odborných znalostí ve stavebnictví a špičkovou technologií, na které naše oddělení vývoje pracuje již 40 let.  Využíváme nejmodernější výrobní technologie zpracování dřeva. Materiálová napojení a detaily jednotlivých domů jsou dokonale propracovány. Certifikáty ETA (European Technical Approval)  umožňují domům KONTIO používat označení CE.

 

Nízkoenergetické řešení srubu na klíč

Sruby KONTIO se původně stavěly v chladných podmínkách nedaleko Severního polárního kruhu. Naše energetická řešení jsou navrhována tak, aby obstála v extrémních podmínkách. Pomalu rostlá severská borovice získává díky unikátním geologickým a klimatickým podmínkám velmi těsné letokruhy, je tzv. jemnoletá. To zaručuje jak kvalitní tepelně izolační vlastnosti, tak i pevnost dřeva – díky tomu je severská borovice nejlepším materiálem pro srubové konstrukce – v létě se dům nepřehřívá a v zimě kvalitně udržuje tepelnou pohodu. Spojení nesedavého trámu SmartLogTM s ekologickou izolací jsou ideálním řešením pro moderní nízkoenergetické domy.

  Ekologie na prvním místě

Dlouhá životnost srubů KONTIO je garantována díky jedinečným vlastnostem přírodní severské borovice s  vysokým podílem jádrového dřeva, které je extrémně odolné vůči počasí. V KONTIO neustále zdokonalujeme proces výroby, aby byl ve všech směrech co nejvíce šetrný k životnímu prostředí. Zpracování dřeva vyžaduje pouze zlomek energie potřebné k výrobě jiných stavebních materiálů, jako je ocel, beton, plasty a hliník. Vedlejší produkty, jako je kůra, piliny a odpad jsou 100% recyklovány nebo použity pro výrobu bioenergie.

  Technická fakta

KONTIO SmartLogTM  vzniká slepením tří borovicových lamel – šikmé uspořádání podélných a příčných vrstev snižuje sedání a možné vydutí zdi z trámů na minimum. Také zvyšuje statickou pevnost a zachování tvaru, díky tomu mohou být architektonické návrhy prakticky bez omezení.

Abychom se vyhnuli nebezpečným škůdcům, houbám a v neposlední řadě hmyzu, v souladu s ETA – 05/0119, používáme v KONTIO pouze technicky vysušené dřevo s vlhkostí 15% (+/- 3%).

Slepené trámy jsou nařezány na nejmodernějších CNC strojích přesně dle výkresové dokumentace. V továrně jsou trámy označeny štítky. Jakmile jsou dopraveny na staveniště, montážníci dostanou přesné instrukce, kam jaký trám patří. Tento postup zajišťuje rychlou a snadnou montáž.

Trámy SmartLogTM se skvěle hodí pro nosné, vyztužené a nenosné stěny. Jsou používány pro konstrukce solitérních rodinných domů, vícepatrových rezidenčních budov, veřejných staveb, v průmyslových a komerčních zónách či na rekonstrukce staveb.

 

Zdravý, příjemný a útulný domov KONTIO

Díky přirozené schopnosti severské borovice optimalizovat vlhkost vzduchu je vnitřní klima ve srubovém domě čisté, svěží a nádherně voní. Dřevo má navíc zklidňující efekt na naši psychiku a je akusticky velice příjemným materiálem. Krásná pohledová struktura borovicového dřeva zároveň vytváří unikátní atmosféru a inspirativní prostředí pro život, práci i odpočinek.