pflegemittel retin skin €31.61

Moderní rodinný dům Kontio Glass House TALO 150

Moderní dům KONTIO, postavený pár kroků od půvabného jezera, je prostorným a moderním domovem, který se stal součástí místní krajiny.

Rodinný dům Kontio Glass House 150

Moderní dům postavený pár kroků od půvabného jezera

Dřevostavby Kontio Glasshouse 150 exteriér 1

Dřevostavby Kontio Glasshouse 150 exteriér 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nedaleko malého městečka Petäsjavi v západní části Finska, na skalnatém svahu nad jezerem stojí, tmavě hnědý dřevěný dům, který vzbuzuje dojem, že je přirozenou součástí místní krajiny. Moderní dřevostavba se vyznačuje proskleným průčelím, které majitelům domu nabízí malebné pohledy na smaragdovou hladinu jezera, které se rozprostírá před domem. Ze zadní strany je dům obklopen borovicovým lesem. V tomto domě jeho obyvatelé, právě prostřednictvím velkých, prosklených ploch cítí skutečné propojení s okolní přírodou, protože pouze skleněná plocha odděluje člověka od krajiny a majitelé domu se můžou těšit přírodními proměnami v průběhu ročních období.

 

 

 

I přes prvotní dojem, že tento přízemní dům, je součástí krajiny kolem jezera již dlouho, tak skutečností je, že na svém místě stojí teprve jeden rok. Nedaleko této nové moderní dřevostavby stojí původní domov Kaleviho a Liisy, hrdých majitelů nového domu, který nyní obývá jejich syn s manželkou a miminkem. Právě narození vnuka a myšlenka dopřát mladému páru soukromí vedlo Liisu a Kaleviho k nápadu postavit si nový domov.

Jakmile se manželé rozhodli pro zbudování nového bydlení, věci nabrali rychlý spád. Manželé oslovili tradiční finskou firmu KONTIO, jejíž moderní dům Glass House o rozměru 150m2 je okouzlil. Právě díky designu domů Glass House se firma KONTIO může pyšnit oceněním – prestižní značka Design from Finland, která je udělována pouze těm produktům, které nejlépe reprezentují originální finský design. Výchozí dispozice domu upravili manželé dle svých potřeb a ještě v únoru během drobných úprav původního architektonického návrhu domu začali Liisa s Kalevim pracovat na přípravě pozemku pro stavbu domu. Zemní práce předcházející přípravě spodní stavby byly, vzhledem k náročnosti skalnatého terénu rozsáhlé. Na jaře již byl pozemek připraven pro stavbu domu a během následujících 15 týdnů byl dům o ploše 150m² dokončen. Kalevi již má zkušenosti se stavbou dřevěných domů, jejich původní dům postavený roku 1985 je také ze dřeva a tak měl Kalevi možnost posoudit, jak se stavební proces posunul.“Oproti 80 letům dvacátého stoletím se výstavba dřevěných domů zjednodušila, zrychlila a především zkvalitnila. Důležité je stavbu pečlivě naplánovat a připravit.“ říká Kalevi.

Kalevi má pro budoucí majitele dřevěných domů několik užitečných rad, které zrychlí a zkvalitní výstavbu a přispějí ke spokojenosti majitelů domů s novým bydlením.

  1. Věnujte pozornost místním regulativám. Pečlivě zjistěte, jaký typ domu může být na pozemku postaven. Spojte se s místním stavebním úřadem a zjistěte, jaké žádá podklady a dokumenty pro vydání stavebního povolení.
  2. Zjistěte co, můžete učinit pro to, aby vydání stavebního povolení proběhlo co nejhladčeji a nejrychleji. Počítejte s tím, že stavební úřady využívají časových lhůt a celý proces může trvat dlouho, proto mějte připravené všechny potřebné dokumenty předem, aby se celý proces urychlil.
  3. Získání stavebního povolení můžete svěřit specializované firmě, která zaměstnává odborníky, jenž mají zkušenosti v dané oblasti a často se vyplatí investovat peníze a tuto nepříjemnou a zdlouhavou administrativu svěřit do rukou profesionálů.
  4. Sestavte si pečlivě rozvrh, časový plán stavby a stavebního řízení a prodlevy způsobené čekáním na vyjádření úřadů využijte účelně.
  5. Popřemýšlejte o tom, zda by nebylo vhodné dům stavět mimo běžnou stavební sezonu, kdy jsou kapacity stavebních profesionálů přetíženy.

Jednomyslné rozhodnutí

Při zařizování interiérů se manželé rozhodli pro výběr zařízení ze společnosti KONTIO Living™. Liisa s úsměvem konstatuje, že za léta společného manželství se jejich vkus s Kalevim sjednotil a tak výběr materiálů, nábytku a doplňků interiéru proběhl rychle a bez větších sporů a dohadů. „S Kalevim jsme se jednoznačně shodli při výběru tmavé barvy dřeva exteriéru domu. Tato barva se líbí mě i Kalevimu a díky ní dům působí v přírodě nerušivě, spíše naopak, dům působí, že zde na tomto místě stojí již dlouho a pobřežní linii jezera příjemně oživuje.“ Kalevi se aktivně účastnil stavby domu, své večery a víkendy trávil na staveništi a spoustu věcí uvnitř domu si udělal svépomocí. Sám Kalevi říká, že čas strávený na staveništi jako pomocník dělníků považuje za smysluplně strávený, protože se s vlastním domem opravdu a do detailu seznámil a jeho vztah k domu, který vlastníma rukama pomáhal budovat je hlubší.  Kalevi se rozhodl před domem vybudovat kamenný násep, který vlastníma rukama s pomocí rodinných členů také zhotovil. Na kamenný násep padlo téměř 25 tun kamení. „ Během léta jsme také vybudovali schody vedoucí k jezeru a molo nad vodní hladinou.“ Říká hrdě Kalevi.

 

 

 

 

Manželé jsou s bydlením v novém domě spokojení.  Liisa si velice pochvaluje prosklené prodloužení obývacího pokoje směrem k jezeru, kde zejména za studených zimních dnů ráda sedává a v teple a bezpečí pozoruje sněhové vločky, které se tichounce snáší na hladinu jezera. Kalevi s Liisou sebekriticky přiznávají, že mohli věnovat trochu více času plánování umístění elektrických zásuvek, ale to je drobnost, která jejich radost z nového bydlení nekalí.

Postup výstavby domu:

2017

Spodní práce:

Kácení stromů brzy na jaře. V dubnu bylo vytěženo téměř 1000mᶟ

Konstrukce:

V červnu začala výstavba garáže. Betonová deska byla vylita v červenci. Dřevěný materiál domu KONTIO dorazil na začátku září. Během 12 týdnů byl dům smontován, poté byly osazeny stavební otvory okny a dveřmi, které byly také dodány KONTIEM. Na podzim byla instalována kuchyně.

2018

V létě byly zbudovány schody vedoucí k jezeru a molo nad jezerem. Také proběhly zahradní úpravy pozemku včetně zbudování kamenného svahu.