Individuální projekt moderní dřevostavby v malebném podhůří Krkonoš na předměstí města Trutnova se hrdě tyčí nad klikatící se řekou Úpou.
S jasnými představami a mnoha nápady a přáními oslovil manželský pár architektonickou kancelář ROSA architekt, kterou po očku sledovali již delší dobu a jejichž práce se jim velice zamlouvala. Navíc se nejednalo o jejich první dům, a tak přesně věděli, co chtějí. „Ještě před módní vlnou skandinávského stylu jsme byli nadšeni ze staveb, které jsme při návštěvách severských zemí viděli. Tam vznikla myšlenka jednoduchého, moderního srubového domu,“ vzpomíná investorka na období plánování jejich vysněné novostavby.
Z tužky zkušených architektů
Martina a Michal Rosovi působící pod hlavičkou ROSA architekt mají již od roku 2012 na svém kontě nespočet vydařených realizací. Klíčem k jejich úspěchu je zejména způsob, jakým své služby poskytují – ke klientům přistupují vždy s respektem k jejich individuálním požadavkům, v souladu s kvalitou a spolehlivostí jim vlastní a ochotně zastřeší projekt takzvaně od A do Z. V rámci komplexnosti služeb se na ně tedy může investor obrátit už s konzultací ohledně pozemku a pomyslným písmenem „Z“ je pak finální dekorování již hotového interiéru, na které je specialistou zejména něžná část tohoto talentovaného architektonického dua. Není tak náhodou, že v roce 2015 se cesty předního dodavatele masivních dřevěných domů ze Skandinávie, finské společnosti KONTIO, a této renomované architektonické kanceláře protnuli. Inu, vrána k vráně sedá…
Masivní dřevo jako hlavní stavební materiál
Investoři si krom jiného přáli dům bezbariérový a s odděleným bydlením pro studující dospělou dceru. „Lákala nás představa žít v domě, kde struktura dřeva na stěnách je ta nejkrásnější dekorace, navíc se všemi výhodami, které nabízí bydlení ve srubovém domě,“ shodně konstatují oba manželé. Pro dodávku srubové části domu vstupuje do hry tedy již lety prověřený partner na poli výstavby dřevěných domů, finské KONTIO, které v České republice zastupuje společnost Finutea s.r.o. Masivní dřevo jako hlavní stavební materiál novostavby v Trutnově se tak stalo definitivně zpečetěným konstrukčním řešením.
Nabízí se myšlenka, zda takové množství dřeva v interiéru nepůsobí až příliš stísněným dojmem. Dřevěné domy KONTIO si však s tímto ví rady. Architekti a designeři často a rádi používají pro optické odlehčení vnitřních prostor otevřený strop v obytné části. Vzniká tak vzdušná galerie a obývací pokoj pak nabízí impozantní pohled na konstrukci střechy. V případě tohoto domu byly však pro stropní konstrukci použity sádrokartonové podhledy se zabudovanými bodovými světly. Toto řešení celkově krásně prosvětluje celý interiér. Nižší strop navíc působí velice útulným dojmem.
Tak šel čas
Projektová dokumentace dřevěného domu byla dokončena už v polovině roku 2018 a ještě tentýž rok se přistoupilo k realizaci. Srubový dům byl navržen ve tvaru písmene L, jako dvě na sebe navazující hmoty. Má jedno nadzemní a jedno podzemní podlaží a sedlovou střechu orientovanou souběžně s přilehlou komunikací. Pěší přístup k domu je zastřešený a je součástí objektu parkovacích stání, která na něj navazují.
Podzemní podlaží není z ulice vidět. Nad terén vystupuje pouze její severovýchodní část. Ta je potažena betonovou omítkou. K dřevěné nadzemní části domu přiléhá objekt skladu a zastřešených stání. V těchto místech je střecha plochá a fasáda je opláštěna cementovláknitými deskami v barvě antracit.
Pro roubenou část stavby byla použita patentovaná technologie SmartLogTM založená na konstrukčním řešení z nesedavých trámů, v tomto případě o tloušťce 205 mm. Pro výrobu trámu SmartLogTM se využívá dřevo s certifikací PEFC z arktické borovice, která hojně roste na severu Finska nedaleko polárního kruhu. Patentovaný unikát kombinuje nejlepší kvalitu trámové konstrukce s technologií CLT. Celá konstrukce z těchto masivních trámů zůstává difúzně otevřená, což je jedna z hlavních přidaných hodnot bydlení v dřevěném domě. Dřevěné kolíky a závitové ocelové tyče umístěné uvnitř zdí zaručují pevnou strukturu. Obvodové stěny trutnovského srubového domu jsou zakončeny nárožím typu Neo Corner.
Tak jak je tomu u KONTIO zvykem, i pro tento dřevěný dům bylo potřeba pečlivě rozplánovat veškeré rozvody elektřiny a umístění zásuvek a spotřebičů. Prostupy pro rozvody elektřiny se do jednotlivých trámů dělají už ve výrobě. Díky prefabrikovaným trámům s přesnými profily a inteligentnímu řešení spojů rostl dům doslova před očima.
Výstavba domu na klíč trvala rok a půl a tak se mohli hrdí majitelé ikonické dřevostavby v Trutnově koncem roku 2019 konečně nastěhovat.
A co je největším pohlazením pro uši architektů i realizační firmy? Když vám klient na dotaz, co by s odstupem času udělal lépe odvětí: „Dům nám vyhovuje ve všech ohledech a marně přemýšlím, co bychom udělali jinak. Žijeme v působivém domě s unikátní atmosférou.“