Prarodiče mají v našich životech většinou velmi důležité místo. Jako malé děti nás hlídali, vyzvedávali ze školy, nebo jsme k nim na vesnici aspoň jezdili na prázdniny. Často jim vděčíme opravdu za hodně. To potvrzuje i příběh Veroniky, kterou jsme navštívili v moderním roubeném bungalovu na jihu Moravy.
Veroničin dědeček žije v malé jihomoravské vesnici a Veronika, ačkoli s manželem žila ve Východních Čechách, vždycky toužila žít na vesnici. Jako malá jezdila k dědečkovi a moc se jí líbilo, jak se na zahradě dá dělat opravdu vše. Byly tam kachny, slepice, králíci, brambory i veškerá zelenina. S takovou zahradou může být člověk skoro soběstačný. Když jim tedy dědeček nabídl, aby si na jeho zahradě postavili dům, mladí manželé byli ihned pro. “Bylo to sice hodně velké rozhodnutí, jsem jediná z rodiny, kdo odešel na vesnici a znamenalo to pro nás velkou změnu, ale teď jsme nadšeni. Je tu hodně úrodná půda, která se dobře obhospodařuje a my se rozhodli tu pěstovat vše potřebné pro rodinu,” vypráví Veronika.
Vzrostlá zahrada nabídla hodně možností
Stavební pozemek, na kterém dřevostavba stojí, má téměř 4000 m2. Jedná se o starou zahradu, na které je plno vzrostlých stromů a dům tak vyrostl už v hotové zahradě, ve které se pouze vykácelo pár starých stromů a provedly menší úpravy. To a rozlehlost pozemku bylo při stavbě roubenky obrovskou výhodou. Majitelům to poskytovalo spoustu možností, nebyli nijak omezeni prostorem a zároveň mají dostatek soukromí. Mohli si tedy dovolit postavit přízemní bungalov s velkými okny a otevřenou terasou.
Do finského domku se okamžitě zamilovali
Původně chtěli Veronika s Josefem postavit dům ve stylu klasické chalupy: dřevěný, patrový, sedlová střecha. Dlouho hledali ten pravý model, komunikovali s firmami, ale na nic, co by je opravdu zaujalo, nenarazili. “Nakonec zasáhl zase dědeček, přesněji tedy jeden jeho známý, který nám poslal odkaz na dům, který stojí ve Finsku a o kterém byl článek na iDnes. Okamžitě se nám oběma zalíbil, a i když to bylo něco úplně jiného, než jsme původně hledali, rozhodli jsme se pro něj. Všechno na něm nám prostě sedělo, celý interiér, barvy, to jak je minimalistický, čistý a vzdušný,” říká majitelka. Obrátili se tedy na firmu KONTIO, která roubenku postavila, a během pár dní bylo rozhodnuto. Vycházeli z původního modelu, pouze kvůli orientaci do zahrady dispozici domu zrcadlově obrátili a místo sauny si vybrali druhou koupelnu. Vše ostatní zůstalo stejné jako u finského domku, majitelům se natolik líbil, že neměli potřebu provádět větší změny.
Dědeček jako přísný stavbyvedoucí
Manželé si dřevěnou stavbu vybrali především kvůli rychlosti výstavby a jak zmínila majitelka, vše vyrostlo opravdu rychle. V květnu začali stavět, za tři měsíce vše stálo a v září bydleli. KONTIO zvládlo vše přesně podle plánu a Veronika s Josefem byli velmi spokojení. “Byla to skvělá parta lidí, přijeli a už se jelo, vše parádně odsýpalo, všechny problémy se okamžitě na místě řešily a všechno dopadlo tak, jak mělo. My jsme byli na stavbě každý den, chtěli jsme si to zažít, vidět, co se děje a jak vše probíhá. Nejsme ale natolik znalí, abychom si stavbu sami dozorovali”, vysvětluje Veronika. Vnuččinu stavbu si vzal na starosti dědeček, který má bohaté zkušenosti se stavbami. Každý den docházel na probíhající stavbu a na vše dohlížel. Sami majitelé často nevěděli, jak se při stavbě rozhodnout, ale dědeček vždy uměl poradit. Díky němu se vyhnuli chybám, které by nejspíš kvůli jejich nezkušenosti nastaly.
Minimalistický interiér inspirovaný skandinávským designem
Stejně jako u exteriéru se manželé nechali inspirovat finským vzorem i u interiéru. Líbila se jim čistota, jednoduchost a vzdušnost prostoru. Sami jsou ohledně barev hodně konzervativní, nejraději si vystačí jenom s bílou, černou a šedou, výrazným barvám se vyhýbají. Celý interiér tak působí velmi minimalisticky. Ze vstupní chodby se vchází přímo do velkého společenského prostoru, který propojuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Kuchyň je celá bílá a na přání majitelky nejsou vidět žádné spotřebiče. Ty jsou zabudovány v kuchyňském ostrůvku. Velký jídelní stůl pro osm osob pojme nejen celou čtyřčlennou rodinu, ale hravě usadí i větší návštěvy.
Obývací pokoj nabízí posezení u krbu na prostorné sedačce. Krb je dostatečně výkonný, aby v zimě vytopil celý dům a rodina v podstatě topí pouze dřevem v krbu. Naproti sedačce chybí klasická televize, stěnu naopak pokrývá rozměrná knihovna. “My jsme televizi nikdy neměli, nechybí nám, naopak nám její absence přináší do života další rozměr, přijde mi, že máme víc času na sebe a život v domě si víc užíváme,”říká Veronika a dodává: ”Manžel je vazač knih, máme tedy spoustu knih a dobrá knihovna je pro nás velmi důležitá.” Kromě společenského prostoru jsou v domě ještě ložnice rodičů, dětský pokoj, pokoj pro hosty a dvě koupelny.
Dům vnesl do života rodiny klid a pohodu
Dům a především místo, na kterém stojí, přinesl do života celé rodiny obrovskou pohodu. Podle slov Veroniky je to tak úžasné místo, že nepotřebují vůbec nikam jezdit, mají pořád co dělat a i děti mají stále spoustu míst a podnětů ke hraní. Z domu jsou krásné výhledy a je radost si sednout ráno za stůl ke snídani a koukat se do okolní klidné krajiny. Zahrada je natolik rozsáhlá, že jim pořád dává dostatek prostoru ke tvoření a doplňování. Plánují ještě postavit dětem domeček na hraní. Také dům je ideální pro malé děti. Je přízemní, bez schodů, s otevřenými prostory, po kterých se dva malí synové můžou svobodně pohybovat. Dřevěný dům a jeho okolí tak tvoří jeden velký rodinný prostor plný klidu.
- Zastavěná plocha: 142 m2
- Užitná plocha: 127 m2 + 80m2 terasy
- Dispozice: 4+kk
- Konstrukční systém: celoroubená konstrukce Kontio SmartLog 205*275mm, vnitřní příčky sloupkové, izolace střechy mezi krokve
- Zdroj energie / teplo: podlahové vytápění teplovodní, tepelné čerpadlo, krbová kamna
- Větrání: přirozené okny
- Projekt a návrh domu: model KONTIO Laaksolahti s individuálními úpravami
Autor fotografií: Jiří Hurt