SRUBY KONTIO – SRUBOVÉ CHATY

Sruby KONTIO se těší značné oblibě nejen u nás, ale velmi tradiční jsou zejména ve Finsku. Srubovou chatu KONTIO si nedaleko Pudasjärvi nechal postavit manželský pár pracující ve městě Oulu na severu Finska. V krásném prostředí obklopeném borovicovým lesem, z jehož dřeva je celý dům vyroben.  Dům má sloužit jako víkendová chata, pro trávení víkendů a volného času. Pro Finy je velmi typické, že mají dvě obydlí, jedno ve městě, kde pracují a druhé cca do hodinové vzdálenosti od svého hlavního bydlení a zde tráví svůj volný čas. Velmi často takový víkendový dům navštěvují i přes týden, kdy po ukončení pracovního dne, kolem páté hodiny, celá rodina nasedne do auta a odebere se prožít příjemný večer do srubového domu v přírodě.

Sruby KONTIO mohou mít i velmi atypický tvar, třeba zrovna jako tento dům, který si nechali majitelé navrhnout svým architektem. Celá stavba pak byla neprojektována do srubové konstrukce, včetně přípravy pro elektroinstalace, které se vedou vnitřkem trámových stěn. V továrně je celý dům vyroben do posledních detailů a na staveništi potom stavba probíhá jako po másle. Vzhledem k rovinatému pozemku nebyla ani příprava základové desky nijak náročná, během tří týdnů byla připravena.

Sruby KONTIO jsou postaveny velmi rychle. Během 4 týdnů byla dokončena uzavřená hrubá stavba domu – obvodové stěny, vnitřní příčky, střecha zakončená záklopem, osazení oken a dveří a během dalších 5 týdnů se prováděli dokončovací práce a vnitřní instalace. Celý dům byl tedy připraven k nastěhování během 3 měsíců, včetně stavby základové desky. Díky tomu, že jsou lepené trámy už během výroby vysušeny na 18% vlhkosti ve speciálních sušících komorách, není nutné nechávat dům tzv.“přemrznout“.

Sruby KONTIO jsou stavěny z finské severské borovice, která díky drsným klimatickým podmínkám, ve kterých vyrůstá, má velmi jemné letokruhy a lepší tepelně izolační vlastnosti, než borovice středoevropská. Ne jinak tomu bylo v případě tohoto domu.

Vnitřní dispozice je vyřešena velmi efektivně – velký obytný prostor, který propojuje kuchyň, jídelnu a obývák, dál dva dětské pokoje a ložnice rodičů. Nesmí samozřejmě chybět sauna, která je pro finská obydlí typická a saunování je oblíbená kratochvíle obyvatel Finska. Velmi se nám líbí zvolená venkovní lazura, která je v příjemném hnědém odstínu a dům krásně zapadá do okolní přírody. Interiér je typicky skandinávský, příjemné barevné tóny, žádné výstřelky. Všechny ložnice jsou doplněny tóny modré barvy, která jim dodává příjemný intimní charakter. Použité textilní závěsy, doplněné sem tam textilní tapetou na stěně, příjemně „rozbíjejí“ světle mléčnou lazuru na vnitřních stěnách srubového domu. Celková užitná plocha domu je 110 m2.