retin a physa €105.32

Návrat ke kořenům na obrovském pozemku s vlastním romantickým srubem

Celoroubená konstrukce KONTIO a praktické individuální úpravy investora daly osobitý styl typovému modernímu srubu River House. Na 215m2 si tu spokojeně žije tříčlenná rodina, která se rozloučila s městem a vydala se na cestu návratu k soběstačnosti a přírodě.

Eliška a Marek, mladý pár s tříletým synem, odjakživa toužili žít na klidném místě obklopeni přírodou. I když byli na okraji Prahy celkem spokojeni, táhlo je to jinam…

“Bydleli jsme několik let v pronajatém bytě na Zbraslavi, a i když je to krásná a klidná část Prahy se všemi službami na dosah, přáli jsme si být blíž přírodě a klidu,“ říká usměvavá majitelka. “Když se naskytla příležitost ke koupi rozlehlého pozemku v Markově rodném městečku, neváhali jsme ani chvilku. Dokud jsme byli s manželem sami, městský život jsme si užívali. Po narození syna se ale všechno změnilo a já si čímdál víc přála bydlet tak, abych nemusela neustále balit syna, kočárek, jídlo a další věci a vyrážet do parku.”

 

Dřevostavby KONTIO – moderní srub Nový Knín – exteriér boční

Dřevostavby KONTIO – moderní srub Nový Knín – exteriér boční

 

Cesta k soběstačnosti a vysněný návrat k přírodě

Pozemek o rozloze přes 7000 m2 se nachází na kopci na kraji obce, a i když je sám skrytý za korunami stromů, poskytuje parádní výhled do okolní krajiny. Je také dostatečně velký na to, aby Elišce splnil její velké přání: pěstovat si vlastní zeleninu, ovoce a bylinky, mít slepičky, které budou snášet domácí vajíčka a časem možná i nějakou tu ovečku na spásání trávy. Zatím se na neoplocený pozemek chodí v noci pást srnky, které majitele donutily oplotit všechny nově vysazené stromky. Jednu část pozemku bude totiž v budoucnu tvořit ovocný sad, který poskytne suroviny na domácí zavařeniny a džemy. V dolní části pozemku majitelé vybudovali velký kamenný sklep, do kterého plánují ukládat na zimu veškerou úrodu ze zahrady.

Dřevostavby KONTIO – moderní srub Nový Knín – pergola

Dřevostavby KONTIO – moderní srub Nový Knín – pergola

Z kuchyně rovnou do jezírka

Samotný domek stojí v nejvyšší části pozemku, otočený zády ke stoupajícímu kopci. Exteriér je z tmavého dřeva, které krásně zapadne do okolní krajiny a nijak z ní nevyčnívá. Černá střecha a černé kovové rámy oken tmavou fasádu vhodně doplňují. Na domek navazuje terasa ze stejného dřeva, která je obklopena koupacím jezírkem. “Jezírko je jedna z věcí, které si na našem domku užívám nejvíce. Chodíme do něj se synem v rámci otužování plavat každý den, za každého počasí. I když není nijak velké, udělám v něm bez problémů dvanáct temp, takže si i trochu zaplavu,” říká Eliška. Koupací jezírko zrealizovala architektonická firma specializující se na zahradní vodní plochy. Je osazeno žlutými vodními kosatci a trávou a na rozdíl od bazénu působí velmi přirozeně a harmonicky.

 

Dřevostavby KONTIO – moderní srub Nový Knín – jezírko

Dřevostavby KONTIO – moderní srub Nový Knín – jezírko

Světlem naplněný vnitřní prostor

Interiér srubu v nás okamžitě vyvolá pocit klidu a pohody. Otevřený prostor s okny od podlahy až ke stropu nechává vstoupit dovnitř přírodu a poskytuje dokonalý výhled daleko do krajiny. Ačkoliv domek z venku může působit malý, velká okna a strop v obývacím pokoji vysoký přes dvě patra vyvolávají dojem prostornosti. Majitelé chtěli interiér co nejpřirozenější– výsledkem je vzdušný, světlem naplněný prostor, který působí seversky a harmonicky kontrastuje s temnějším exteriérem.

Využity byly pouze přírodní materiály: dřevo, kámen, sklo. Minimalistické zařízení připomíná dánský hygge styl: stěny i strop ze světlého dřeva, lehce kontrastující tmavší podlaha, jednoduchý nábytek v tlumených barvách, velký kamenný krb na dřevo, klidný koutek na čtení oddělený od společných prostor a všudypřítomné kytky.

 

Praktické útulno oceňuje majitelka s malým synkem opravdu denně

Obývací pokoj s krbem, velkými okny a terasou je propojen s kuchyní a dohromady tvoří hlavní společenské zázemí domu. Eliška je momentálně s malým synem na mateřské a tak tráví většinu času v domě a kolem něj. Vyhovuje jí podlahové vytápění, díky kterému si může syn v klidu hrát na podlaze, která nestudí. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem, ale v podstatě celou zimu si majitelka zatápěla v krbu. Kuchyň si navrhla sama a obzvlášť pyšná je na svůj špajz, který je hned vedle kuchyně. Je v něm dostatek prostoru na všechny potřebné potraviny i produkty, které si Eliška sama vyrobí. V policích špajzu jsou tak ukryty domácí zavařeniny, naložené okurky či sirupy z bezu.

 

Dřevostavby KONTIO – moderní srub Nový Knín – jídelna

Dřevostavby KONTIO – moderní srub Nový Knín – jídelna

Na začátku byl typový dům, výsledek je víc než individuální

Mladý pár měl od začátku jasno, že chtějí dřevěný srub. Nechtěli ale klasický srub z kulatiny, představovali si spíše modernější typ z hranatých trámů. Oslovili tři firmy, které tyto typy domků vyrábějí a nakonec si vybrali ne podle projektu, ale podle vzájemných sympatií. S představiteli vítězné firmy si opravdu sedli a realizace proběhla téměř bez problémů. Ačkoliv zvolili typový domek, provedli na něm několik zásadních změn. Především zrcadlově obrátili půdorys, zrušili balkony, přemístili schodiště, aby mohli udělat špajz, a jinak umístili příčky. I když tedy na začátku figuroval „katalogový“ domek, výsledek je víc než individuální. Je jejich.

 

  • Zastavěná plocha: 140m2
  • Užitná plocha: 215 m2
  • Dispozice: 5+kk
  • Konstrukční systém: celoroubená konstrukce KONTIO lepený hranol 180*170, vnitřní příčky sloupkové s opláštěním palubkami ve stejném profile jako trámová stěna, izolace střechy mezi krokve, konstrukce patra s pohledovými stropními trámy, zaklopené palubkami
  • Zdroj energie / teplo: podlahové vytápění teplovodní, tepelné čerpadlo, krbová kamna
  • Větrání: přirozené okny
  • Projekt a návrh domu: model KONTIO River House s individuálními úpravami
  • Realizace stavby: Finutea – realizace s.r.o., www.kontio.cz
  • Autor fotografií: Jiří Hurt