hautkrebs und Retinol €148.04

Roubenka na konci světa

Romantická roubenka v Krušných horách jako druhý domov. Kolem divoce kvetoucí louka, na niž navazuje hustý les. Dokonalá idylka.

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou a dětmi žijí ve středních Čechách. On sice v této lokalitě strávil celý život, jeho paní ale pochází z paneláku v Karlových Varech, kam také pravidelně dojížděli navštěvovat prarodiče. Dokud byli jen sami dva, problém to nebyl. Když se ale rodina rozrostla postupně o dvě děti, už to bylo horší. Návštěva čtyřčlenné rodiny v panelovém bytě byla náročnou záležitostí, komfortní to nebylo ani pro mladou rodinu, ani pro prarodiče…

Právě tehdy začali uvažovat o pořízení rekreační nemovitosti. Nikoliv však přímo ve městě, ale někde poblíž, v přírodě, kde by volný čas s dětmi mohli opravdu užít. A když už se rozhodli do takové akce pustit, chtěli, aby chata byla podle jejich vlastních představ. Proto padla volba na stavbu podle individuálního projektu.

 

Roubenka KONTIO - Horní Blatná - šikmý pohled z blízka

 

Začalo to výletem na borůvky

Najít vhodný pozemek se zpočátku zdálo jako docela obtížný úkol, nakonec ale rozhodla, jak už to v životě často bývá, náhoda. „Kamarád vyrazil s dětmi na borůvky a houby do lesa. Při tom narazil na místo, které ho okamžitě zaujalo, i on totiž hledal vhodný pozemek. Protože byl ale hodně velký, část pozemku nám nabídl,“ popisuje Tomáš.

 

Až na vrcholky hor

Místo se nachází uprostřed nádherné přírody ve vrcholových partiích Krušných hor, přitom jen necelou půlhodinu jízdy od Karlových Varů. Pro dům byly dány striktní požadavky nejen například na sklon, orientaci i materiál střechy, ale také na to, z čeho má být dům postavený. Předem tedy bylo jasné, že na zděný dům musí zapomenout. V místě totiž mohou stát pouze dřevěné stavby.

Aby nic nepodcenili, nechali si návrh domu zpracovat od architekta znalého místních regulativů. To jim ostatně pomohlo i při vyřizování všech potřebných formalit. Díky pečlivě připravenému projektu stavební řízení proběhlo zcela bez problémů.

 

Od firmy jen hrubá stavba. Příště by volili jinak

Dva z důležitých milníků k vysněné roubence měli za sebou. Ta náročnější část je ale teprve čekala. Na řadu přišel výběr realizační firmy. Oslovili jich více, ptali se na detaily. „Ve finále jsme se nerozhodovali jen podle ceny, ale především podle kvality již realizovaných projektů. Realizace finského výrobce KONTIO nás přesvědčily. Zhotovitel stavby měl zcela srozumitelné a logické argumenty ke kvalitě použitých materiálů a finální výsledek mluví sám za sebe,“ konstatuje Tomáš.

Dům si ale nenechali stavět kompletně na klíč, v danou chvíli byly jejich finanční možnosti omezené. Proto s vybranou firmou realizovali pouze hrubou stavbu a zbytek řešili svépomocí nebo s jednotlivými subdodavateli. „Toto je jediné rozhodnutí, kterého dodnes lituji. Pokud bych stál znovu na začátku a věděl to, co vím dnes, udělal bych to jinak. Zajistil bych si na začátku projektu dostatek financí na celou stavbu a svěřil vše do rukou profesionálů. Vše by tak bylo dokončeno o rok dříve a v perfektní kvalitě,“ svěřuje se Tomáš se zkušenostmi ze stavby svépomocí.

 

Roubenka KONTIO - Horní Blatná - šikmý pohled

 

Po cestě překonávali překážky

Zásadní komplikací totiž bylo zasíťování pozemku, resp. připojení elektřiny. Místo, odkud bylo nutné kabely natáhnout, je 100 metů od vedlejšího domu. „Než se to povedlo, uplynuly téměř tři roky. Celá stavba naší roubenky tedy musela probíhat v režimu off grid, jen s pomocí elektrocentrály, aku nářadí a podobně. A navíc ještě bez vody,“ vzpomíná dnes už s nadhledem pán domu.

Horší už to pak bylo s realizací dalších svépomocí. Na některé práce si sjednali subdodavatele, často ale sáhli vedle. „Spoustu věcí jsme si tak nakonec museli zařídit od konkurenčních firem, převážně na doporučení od kamarádů. Jinak bychom asi stavěli dodnes,“ konstatuje Tomáš. „O to více si nyní vážíme výsledného díla. A celá rodina pokaždé těší na další úžasný víkend na konci světa.“

 

Když se dílo podaří

Přes všechny peripetie se stavbou totiž roubenka nabízí veškerý myslitelný komfort moderní doby. Patro je koncipované jako klidová část a přízemí jako hlavní denní místnost, kde může celá rodina trávit společné chvíle. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem, v přízemí je podlahové topení, v patrech radiátory. Nechybí ani rekuperační jednotka s filtrací a dohřevem vzduchu. Ryze moderní je také kuchyně. Retro vzhledem spotřebičů se nenechte mýlit. Zatopit i uvařit se tu ovšem dá i na kachlovém sporáku, který celému modernímu domu dodává nádech historie. A dobře by posloužil třeba i při výpadku elektřiny.

 

Zahrada bude až úplné finále

Dům už tedy rodina spokojeně užívá. I tak ale přece jen dojde na pár dodělávek, které komfort srubu ještě zvýší. Plánovaná je ještě stavba venkovní sauny a garáže. A protože je v domě pouze jedna koupelna v přízemí a v patře pouze WC, což se ukázalo jako nevyhovující, využijí toho majitelé a při stavbě garáže proto doplní druhou tam.

Úplné finále pak bude představovat zahrada. S její realizací by měla pomoct zahradní architektka. Prozatím je zde jen vysetá luční směs travin a květin vhodných do tohoto prostředí.

 

Technické parametry