wer stellt Isotretinoin her €111.89

Projekt Ö – víkendový dům KONTIO na ostrově ve Finsku

Finský srubový dům spojuje pohodlí s kompaktností a je energeticky soběstačný.

Dřevostavba na finském ostrově

Dva mladí lidé z Finska, Aleksi Hautamäkim a jeho žena Milla Selkimäkim narazili na možnost koupit si ostrov, jenž byl součástí malého pobřežního souostroví na jihu Finska. Milla a Aleksi se dlouho nerozmýšleli, a i přes nutnost významných finančních investic se rozhodli si svůj romantický sen o víkendovém bydlení na vlastním ostrově splnit.

Projekt Ö, jak Milla a Aleksi své bydlení na ostrově nazvali, vznikal dva roky. Mladí manželé na nic nečekali a ihned po zakoupení ostrova začali s plánováním a stavbou domu. Oblé žulové skalisko nad malým zálivem se díky své krásné poloze, nabízející rozhledy do širého okolí, stalo stavební parcelou, kde zakrátko vyrostla dřevěná vila.

Dřevostavby KONTIO - Projekt Ö - moderní vila na ostrově - exteriér

Dřevostavby KONTIO – Projekt Ö – moderní vila na ostrově – exteriér

Moderní ostrovní vila, která vznikla dle návrhu mladého páru má více částí. Hlavní, obytná budova je rozdělena do tří na sebe navazujících dílů: je zde sauna s koupelnou, útulné patio s venkovní kuchyní a vnitřní, obytná část s ložnicí, obývacím pokojem a malou kuchyní s jídelnou. Finové rádi tráví čas v kruhu své, mnohdy početné rodiny, a tak je možné dům funkčně oddělit tak, aby se na jednom jeho konci mohli dospělí bavit a na druhém konci děti nerušeně spát. Milla, která je grafička a interiérový designer Aleksi si nechali zhotovit i nádhernou, oběma manželi využívanou dílnu, která je stylově totožná s hlavní, obytnou budovou. Všechny prostory nabízejí výhledy do okolní přírody, na moře pobřeží a lesy. Odsud, z tohoto klidného místa lze poslouchat burácení moře, šumění stromů a ticho hvězdné oblohy.

Prázdninový dům Milli a Aleksiho se vyznačuje sedlovou střechou a okapy přesahujícími půdorysnou stopu domu. Svým vzhledem zůstává tento víkendový dům věrný tradiční finské ostrovní architektuře. Dokonce i svrchní vrstva palubek je položena svisle, tak jak to odpovídá finským tradicím. Oba domy, tedy dům obytný i dílna jsou podlouhlé a úzké a disponují velkými prosklenými plochami, které umožňují panoramatické výhledy do krajiny ze všech stran domu.

„Ústřední myšlenkou, při plánování této dřevostavby KONTIO, bylo co nejúčelnější provedení budovy tak, aby se na co nejmenší prostor pěkně a pohodlně vešlo vše důležité. Kompaktnost byla klíčovým pojmem. Všechny prostory v domě byly stvořeny co nejkompaktněji bez nutnosti činit kompromisy mezi účelností a komfortem, tak aby nebyla narušena estetika domu. Celková plocha obou domů je pouze 70 m2, ale pohodlně se zde vyspí až deset lidí.“ říká kreativní ředitel KONTIO Olavi Kujanen, který se podílel na vypracování projektu domu.

„Pro KONTIO byl, dle slov jejího kreativního ředitele Olaviho Kujanena, Projekt Ö zajímavým, nevšedním podnikem, na kterém jsme se velice rádi podíleli. Dřevostavba na ostrově je jednoduchá, kompaktní, působí lehce a vzdušně. Takováto architektura je výsledkem spojení moderních technologií a kvalitního materiálu KONTIO. Při realizaci domu se velice dbalo na detaily a intenzivně jsme spolupracovali s investory, Millou a Aleksim, kteří mají vyvinutý smysl pro estetiku a účelnost a pro které byla každá drobnost při plánování a stavbě domu důležitá. Výsledkem je nadčasová architektura. Podmínky pro stavbu domu byly výzvou, dům je dostupný pouze po moři. Dřevo bylo pro tento nevšední projekt ideálním stavebním materiálem. Dřevo je ekologický stavební materiál a krásně se sloučil s požadavkem na soběstačnost domu. Velice si chválím spolupráci s investory, kteří přesně věděli, co chtějí, promýšleli každý detail své víkendové dřevostavby a plánovali dům tak, aby jejich dřevěná vila byla nejen krásná, hodila se do prostředí, ve kterém stojí, ale také, aby byla vysoce účelná.“

Milla a Aleksi jsou na svém ostrově dokonale soběstační, nezávislí na inženýrských sítích a ekologicky využívají přírodních zdrojů. Elektřinu získávají ze solárních panelů a pitnou vodu získávají úpravou vody mořské. Dřevostavba na ostrově je vybavena tekoucí vodou, klasickým splachovacím záchodem, topením a moderní kuchyní, prostě vším, co moderní člověk od komfortního bydlení očekává. Saunová kamna ohřívají vodu na mytí nádobí a praní a stejným způsobem je zajištěno i podlahové vytápění. Milla a Aleksi opravdu přemýšleli nad každým detailem a zkombinovali moderní technologie s ekologickým přístupem.

Půvabný dům na nádherném místě neoceňují pouze jeho majitelé. Dřevostavbě KONTIO se díky spojení architektury a ekologických řešení, dostalo mezinárodního ocenění a zveřejnění v publikacích věnujících se architektuře a designu.