retisol eine Tretinoin-Creme €66.29

Moderní rodinný dům ze dřeva – KONTIO Oulunsalo

Prostorný rodinný dům na finském venkově je velice půvabným příkladem toho jak lze snoubit moderní architekturu a tradiční materiál jakým je dřevo

Kontio Oulunsalo

Prostorný moderní rodinný dům na finském venkově je velice půvabným příkladem toho jak lze snoubit moderní architekturu a tradiční materiál jakým je dřevo

Dřevostavby Kontio SmartLog Oulunsalo exteriér 1

Dřevostavby Kontio SmartLog Oulunsalo exteriér 1

 

 

Olivia a Rasmus Markussenovi a jejich čtyři děti se po letech studia a práce ve Velké Británii rozhodli vrátit do své finské vlasti, do města z kterého Olivia a Rasmus pocházejí. Toto městečko, Oulu, se nachází v  severní části Finska na břehu Botnického zálivu. V Anglii Olivia vyučovala matematiku na střední škole a i zpátky doma ve Finsku našla uplatnění na místní střední škole jako učitelka matematiky a angličtiny. Rasmus se věnuje podnikání v oblasti IT technologií. Po mnoha letech strávených v anglickém Manchesteru se celá rodina, těšila na svůj severský domov, který v průběhu předchozích let pouze navštěvovali. Po několika letech bydlení ve vlhkém, typicky anglickém viktoriánském domě si Rasmus a Olivia přáli bydlet v domě, který bude z přírodního materiálu a bude celé rodině poskytovat zdravé prostředí k životu. Zejména desetiletému Joonovi, který trpí alergiemi a astmatem, chtěli jeho rodiče dopřát bydlení, které jeho zdravotní potíže zmírní.

 

 

Dřevo je ve Finsku tradičním stavebním materiálem. I v severní části Finska, kde zimy jsou všelijaké, jenom ne mírné se dřevo tradičně používá pro stavbu domů. Manželé se shodli, že si přejí bydlet v dřevěném domě. Jako obdivovatelé moderní a jednoduché architektury měli manželé celkem jasnou představu o tom, jak by jejich dřevěný domov měl vypadat. Olivia si přála prostorný a minimalistický dům čistých a jednoduchých tvarů. ‚Nepřála jsem si přehnanou zdobnost, po několika letech strávených v Anglii jsem toužila po čistých a moderních liniích bez jakýchkoli ornamentů‘ sdílí svou představu o rodinném bydlení Olivia.  Své představy o bydlení zhmotnili manželé ve spolupráci s místní architektonickou kanceláří.  Architekt Antti Heikkilä navrhl manželům Markussenovým prostorově velkorysý, vzdušný a moderní dům a doporučil jim spolupráci s firmou KONTIO, tradičním výrobcem dřevěných domů, s mnoha lety zkušeností v této oblasti.

 

Olivia a Rasmus společně navštívili centrálu KONTIO v Pudasjärvi a také si prohlédli několik domů, na jejichž výrobě se KONTIO podílelo. Manželé společně se svým architektem a s odborníky z KONTIA dospěli k rozhodnutí, že nejvhodnějším materiálem pro stavbu jejich domu bude nesedavý trám SmartLog™.   ‚Trám SmartLog™  představuje novou technologii a inovaci ve světě dřevostaveb, která báječně umožňuje spojení dřeva a moderní architektury. Tento trám je nesedavý, takže okna a dveře nemusí být osazeny kluzně, tak aby zohledňovaly sedání domu. Obložky můžou být naprosto minimalistické.‘ říká architekt Antti Heikkilä. ‚Navíc trám SmartLog™  se dá kombinovat s jakýmkoli dalším, moderním stavebním materiálem jako je třeba beton a sklo.‘ Trám SmartLog™  představuje ten nejkvalitnější možný materiál pro stavbu dřevěných domů. Díky použitému materiálu jakým je severská borovice si vnitřní prostředí přirozeně udržuje vlhkost v optimální úrovni. Domy postavené z trámu SmartLog™  vydrží několik generací a stále si zachovají svou krásu a jedinečné kouzlo.

 

 

Po pečlivém plánování tedy na okraji města Oulu vyrostl dřevěný, moderní dům, na který jsou jeho majitelé pyšní. Dům má tvar písmene L, je otevřený na jih směrem k moři a je vybaven množstvím oken, jejichž skleněné plochy umožňují pohledy do okolní přírody a také skrz ně proniká spousta přirozeného světla. Olivia dodává: ‚Poloha oken a dveří pro mne, jako matku byla velice důležitá. Okna v našem domě mi umožňují výhled do všech stran, zejména k bazénu a pláži, takže můžu v případě potřeby kdykoli zasáhnout.‘

 

Ústřední obytnou místností domu je rozlehlý obdélníkový prostor s kuchyní podél jedné z jeho kratších stran. Kuchyňskou část odděluje od jídelního prostoru elegantní dřevěný pult pokrytý tenkou vrstvou přírodního kamene svrchu i z boků. V kombinaci černé barvy a dřeva je zhotovena i kuchyně, stejně jako židle u jídelního stolu. Obložky oken a dveří jsou také zhotoveny v černé barvě a výsledný estetický dojem je velice harmonický. Dům je laděn do přírodních, tlumených a klidných barev, které ladí s přirozenou barvou dřeva. V přízemí jsou také umístěny zařízení nutné pro fungování velké rodiny, jakými jsou pračka a sušička. Všechny tyto přístroje a stejně tak i šatny a prostory pro uskladnění prádla jsou umístěny chytře a elegantně za dřevěnými, posuvnými zástěnami, tak aby nenarušovali estetický dojem.  První patro domu je vyčleněno ložnicím. Větší děti se můžou radovat ze samostatného křídla domu, ve kterém mají vlastní místnosti s balkonkem.  V dalším křídle domu jsou ložnice užívané rodiči a mladšími dětmi.

Dům stojící na venkově, v blízkosti přírody jeho majitelé společně s architektem navrhli, tak, že lahodí oku moderního člověka. Je jednoduchý, elegantní, vzdušný a hodí se tak nejen na venkov, ale i do městské zástavby.