cholesterin Netzhautembolie €63.36

Iso-Kajastus na okraji Prahy – dům provoněný dřevem

Poloroubený dům na periferii metropole s výhodami města i venkova. K plusům této dřevostavby patří i nádherný výhled a klidné prostředí.

Dřevěná harmonie kanadsko-českého páru a jejich tří ratolestí má jméno; a jmenuje se Iso-Kajastus.

Je to velkoryse řešený poloroubený modelový dům a pro mladou rodinu byl srdcovou záležitostí již od momentu, kdy se rozhodli pro dřevostavbu a na doporučení známých i pro dodavatele, finského lídra v oblasti výstavby dřevěných domů, společnost Kontio. Česká kancelář Kontio se chopila projektu bez zbytečných prodlev, čemuž velmi napomohla i skutečnost, že pozemek nedaleko Prahy měl již zajištěné stavební povolení.

 

Dřevostavby KONTIO - rodinný dům Iso-Kajastus - exterier - pohled na průčelí

Dřevostavby KONTIO – rodinný dům Iso-Kajastus – exterier – pohled na průčelí

Konstrukční řešení z polární borovice investorovi učarovalo tak říkajíc na první dobrou. Drsné klimatické podmínky formují pomalu rostoucí dřevo severské borovice. Ta díky tomu vytváří výrazně pevnější a hustší dřevo s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, které z ní činí nejhouževnatější a nejodolnější stavební materiál pro sruby a roubenky. Dřevo je zároveň schopno udržovat v interiéru ideální vlhkost v rozmezí 30 až 55%. V domě je tak mnohem méně prachu, bakterií a virů.

Navíc Kontio využívá ke stavbě domů výhradně dřevo z udržitelně obhospodařovaných lesů a zajímavostí je i to, že roční přírůstek lesní plochy ve Finsku značně přesahuje množství vytěženého dřeva. Sympatiemi k dřevu jako takovému se rodina zadavatele nikterak netají a ze svých cest a předchozího bydliště v Dubaji si přivezli nemálo dřevěných úlovků do svého nového domu.

 

Dřevostavby KONTIO - rodinný dům Iso-Kajastus - interier - průčelí

Dřevostavby KONTIO – rodinný dům Iso-Kajastus – interier – průčelí

Dřevěná stavebnice pro dospěláky

Během pouhých 4 týdnů byla dokončena hrubá stavba. Dřevěné domy Kontio vyžadují přesné konstrukční plány, které jsou podmínkou pro přípravu jednotlivých trámů nařezaných s přesností na milimetry a označených čárovým kódem, aby je dokázala certifikovaná stavební parta pod vedením stavbyvedoucího poskládat do finální podoby. Díky tomuto preciznímu plánování je klientovi dodána stavebnice, kterou náš tým odborníků snadno smontuje. Montáž domu je jako stavění Lega. Díky prefabrikovaným trámům s přesnými profily a inteligentnímu řešení spojů roste nový dům doslova před očima. Při plánování je potřeba dobře promyslet elektrické rozvody. Otvory na ně se totiž připravují už při samotné výrobě. Stavebníci tak nemusí nic upravovat, vrtat a řezat. Voda a odpady se vedou v tzv. instalačních předstěnách.

 

 

Ačkoliv Kontio nabízí mnoho typizovaných domů, až 95% produkce jsou domy individuálně navržené. Každý budoucí majitel si může svou stavbu přizpůsobit vlastním představám, stejně jako si nechat navrhnout zcela atypický dům. V případě stavby Iso-Kajastus v Jesenici se upravovala podlahová plocha domu z běžných 180 m2 na 210 m2, aby mohlo mít každé dítě vlastní pokojík a aby v domě měla své soukromí i babička, která bydlí nedaleko. Celá stavba pak byla dokončena velmi rychle.

Přízemní roubená obvodová konstrukce se skládá z lepených hranolů, vnitřní příčky jsou sloupkové s opláštěním z log panelů se stejným dezénem, jako je trámová stěna, takže působí jako by byly také trámové. Rovněž patro má sloupkovou konstrukci a identické opláštění. V domě je podlahové vytápění a jako sekundární zdroj tepla byl zvolen plynový krb obložený břidlicí. Střecha je opatřena plechovou krytinou Lindab. Převažujícím stavebním materiálem v domě je samozřejmě dřevo, ale bez problémů jej lze napojit na zděné konstrukce, beton či sádrokarton.

Dispoziční řešení domu

Hlavní průčelí domu je orientováno do klidné zahrady. Stavba má katedrálový strop otevřený do štítu. Z prostorného obývacího pokoje propojeného s kuchyní a jídelnou se dá do zahrady vstoupit dvěma posuvnými prosklenými portály. Hlavní vstup do domu je z ulice a vede přes zatravněnou předzahrádku. V přízemí se nachází i hostinský pokoj s koupelnou, který při svých návštěvách využívá zejména babička dětí. Prosvětlená galerie v patře nenásilně propojuje obě podlaží a dělá dům kompaktnějším a přístupnějším pro rodinnou interakci.

Ale zpátky do přízemí! Gurmánskou specialitou kuchyně je čím dál populárnější baristický koutek, chcete-li „coffee corner“, kde se pán domu věnuje své zálibě a připravuje sobě i návštěvám delikátní kávu. Veškeré profi vybavení včetně přívodu filtrované vody a odpadu je ukryté za nenápadnou roletkou. Do patra, kam vás zavede samonosné schodiště, se nejčastěji ubírají děti, jelikož tam mají své tři dětské pokoje. Součástí patra je i dětská koupelna s vanou a ložnice rodičů taktéž s vlastní koupelnou.

 

Nový začátek provoněný dřevem

Díky přirozené schopnosti polární borovice optimalizovat vlhkost vzduchu je vnitřní klima ve srubovém domě čisté, svěží a díky pryskyřicím si uchovává i nádhernou vůni. Je prokázáno, že dřevo má navíc zklidňující efekt na lidskou psychiku a je akusticky velice přívětivým materiálem. Krásná pohledová struktura borovicového dřeva vytváří unikátní atmosféru a inspirativní prostředí pro život, práci i odpočinek. Ačkoliv má dřevo menší schopnost tepelné akumulace, mluví pro něj zejména rychlost vytopení prostor a také fakt, že pocitově působí až o dva stupně tepleji než cihla nebo kámen. K nesporným výhodám tohoto poloroubeného domu nedaleko Prahy patří také nádherný výhled do krajiny a nízký provoz na okolních komunikacích.

Voňavá rodinná idylka může začít…