Venkovské bydlení
Šumavskou stráň zdobí dům ze severské borovice
Šumava – krásná, divoká krajina, místy nedotčená zásahem lidské ruky. Právě na Šumavu, do malého, dřevěného stavení, jezdil Daniel celé své dětství za babičkou a dědou. V dospělosti se Daniel rozhodl se na Šumavu vrátit a postavit si zde dům, vzdálený od městského chaosu a stísněnosti. Daniel se svou ženou Lindou a dvěma dcerami podnikali výlety po šumavské přírodě a společně hledali místo, kde by mohli postavit svůj dům. Nedaleko malé vesnice, kde byla Danielova rodina na dovolené objevili Daniel a jeho žena stráň obklopenou vzrostlými stromy a kopci, kde se v mlze matně rýsovaly okolní lesy a mladý manželský pár poznal, že našli místo, kde jednou bude stát jejich dům.
Daniel s Lindou společně začali pátrat, zda je možné pozemek zakoupit a zda je možné zde postavit dům. Situace byla příznivá, a Daniel brzy rozlehlý pozemek koupil a společně se ženou začali přemýšlet o typu domu, který by souzněl s krajinou a přírodou. Daniel si přál, aby dům, který na krásné šumavské stráni bude stát s krajinou ladil. Danielovým přáním bylo, aby dům mírně melancholickou a kormutlivou divokou přírodu doplňoval a pozvedal, takovým způsobem, aby bylo znát, že přítomnost člověka v krajině je přirozená a zvelebující.
Bylo jisté i vzhledem k Danielovým vzpomínkám na krásné okamžiky trávené v malém roubeném stavení svých prarodičů, že dům, který na krásném pozemku vyroste bude dřevostavba. Daniel s Lindou jsou mladí a moderní lidé, kteří obdivují moderní architekturu a přáli si skloubit svou představu o moderním bydlení s touhou po domě ze dřeva. Při pátrání po možnostech v oblasti dřevostaveb se Daniel s Lindou rozhodli navštívit země, kde je stavění domů z přírodních materiálů tradicí a tak se vydali do Finska. Zde, v této severské zemi nalezli mladí manželé svou inspiraci, když spatřili domy postavené z masivních trámů severské, jemnoleté borovice a poznali, že domy KONTIO spojují přírodní materiály a moderní architekturu. Po návratu do České Republiky se Daniel obrátil na české zastoupení firmy KONTIO a dalšího čtvrt roku se společně s Lindou a odborníky z KONTIA pečlivě věnovali vymýšlení a navrhování svého domu. Jak se jim dům povedl můžete posoudit na fotografii níže.
Hlavní podíl na navrhování interiérů má Linda, která se opravdu dlouho a pečlivě věnovala výběru nejvhodnějších materiálů a barevných kombinací. Interiéru vévodí přírodní materiály a minimalismus. Nádherná je dřevěná dubová podlaha, která zdobí celý dům.
Tmavě medová přírodní barva podlahy byla ošetřena přípravkem na bázi vosku, tak aby její krása přirozená vynikla a získala jemný perlový odlesk. Ostatní dřevěné prvky v interiéru byly ošetřeny světlou lazurou, takže dubová podlaha v interiéru vyniká.
Linda věnovala hodně času vybírání toho pravého zařízení a v rámci zařizování interiéru uplatnila svůj vybraný vkus a kreativitu, takže si můžete prohlédnout i nevšední prvky, jenž jsou součástí zařízení tohoto domu. Takovýmto nevšedním prvkem je panel, který je součástí podlahy, ale po vysunutí se přemění na praktický konferenční stůl, či pracovní místo. Toto luxusní pracovní místo je osvětleno přirozeným světlem pronikajícím dovnitř skrze podlouhlé, nízko položené okno, které nabízí výhled do zahrady.
Kuchyně v tomto domě je vyvedena v kombinaci bílé barvy a světlého dřeva. Nedaleký jednoduchý jídelní stůl s nápaditými židlemi dodává interiéru jiskru svou barevností, stejně jako nápaditá jídelní lavice. Francouzská, posuvná okna umožňují vstup z kuchyně přímo na zahradu, takže za hezkého počasí, není pro hostitelku problém podávat jídlo venku.
Krásné, dubem obložené schodiště vede do 1. patra, kde se nachází galerie vinoucí se nad obývacím pokojem. V této části domu Linda mohla znovu uplatnit svého tvůrčího ducha. K radosti svých dvou dcer nechala Linda v prostoru nad obývacím pokojem nainstalovat síť, do které holčičky s radostí a vervou skáčou, bezpečně, ale zároveň s příjemným pocitem skoku z výšky do prázdna. Okna ve štítu dodávají galerii a prostorám vedoucím k ložnicím půvabné světlo.
Netradičním prvkem v ložnici dospělých je vana zabudovaná v dubem obloženém pódiu u okna. Daniel velice váhal se zakomponováním vany do interiéru ložnice. Nyní, po několika měsících užívání domu si tento prvek velmi pochvaluje „ Je krásné poslouchat praskající oheň v kamnech a vychutnávat si z vany plné horké vody výhled do zasněžené šumavské krajiny. ”
Daniel s Lindou jsou velice hrdí na svůj krásný dům a na skutečnost, že jejich dům přirozeně zapadá do okolní krajiny a přírody. Během první tuhé, šumavské zimy měli Daniel s rodinou možnost se přesvědčit o skvělých tepelně izolačních vlastnostech svého domu postaveného z lepených trámů finské polární borovice.
V galerii níže si můžete prohlédnout všechny fotky tohoto nádherného, finského domu.