freies Retin a €148.22

Bílý srubový dům KONTIO u jezera

Luxusní skandinávská, dřevěná vila inspirovaná Itálií.

Vila Kontio u jezera

Skandinávská vila inspirovaná Itálií

Dřevostavby Kontio Vila u jezera exteriér

Dřevostavby Kontio Vila u jezera exteriér

 

Vytížení architekti Heidi a Esa Schroderusovi se každý rok velice těší na zaslouženou jarní lyžařskou dovolenou, kterou většinou tráví, jako praví seveřani, ve sportovním oblečení na svazích rakouských alp, nebo v některé z běžkařských stop, kterých je v jejich finské vlasti bohatý výběr. V dubnu 2016 se manželé Heidi a Esa Schroderusovi rozhodli pro trochu jinou dovolenou, než na jakou byli každoročně zvyklí. Tento rok se Heidi a Esa, unaveni dlouhou a tuhou zimou, chystali na pár týdnů opustit svou, stále ještě zamrzlou vlast, aby se potěšili teplem, slunečním svitem a rozkvetlou krásou Itálie. Italské putování této finské dvojice se ukázalo být pro jejich další život klíčové, neboť překvapivě ovlivnilo kvalitu jejich života doma ve Finsku.

 

 

 

Heidi a Esa putovali italským venkovem, užívali si výborné víno, delikátní jídlo, ale hlavně se těšili z idylické italské krajiny. Viděli kobaltově zbarvené moře, zelené kopce a v nich zasazené vesnice, kolem kterých se prostíraly olivové sady a vinice. Během svého měsíčního pobytu v Itálii měli manželé příležitost zažít bydlení ve venkovských hotelech, ve vilách na pobřeží středozemního moře i v domech obklopených krásnými zahradami uprostřed olivových hájů. Každý dům, kde v Itálii Heidi a Esa bydleli, byl krásný, světlý a vzdušný a Heidi s Esou začali snít o podobném bydlení i doma ve Finsku.

Po návratu do Finska manželé, ještě plni dojmů z Italských domů, neváhali a začali svůj sen realizovat. Během jedné ze svých pracovních cest Esa narazil na pozemek, který mu svou idyličností, malebností a polohou na břehu třpytícího se jezera připomínal krásnou italskou krajinu. Vzhledem k tomu, že oba architekti již v minulosti spolupracovali na výstavbě dřevěných domů KONTIO, tak si přáli sloučit svůj sen o italském bydlení a dřevostavbu z jemnoleté, arktické borovice v jedno. Přímo zde, u jezera Esa s Heidi nakreslily první návrhy svého vysněného domu. Tyto první kresby se brzy proměnily v profesionální výkresy a netrvalo dlouho a na krásném místě u jezera, v průběhu šesti měsíců od finalizace architektonických návrhů vyrostla nádherná, dřevěná vila inspirovaná italskými domy.

Heidi a Esa si přáli, aby dům byl co nejsvětlejší a tak si pro stavbu svého domu vybrali masivní trámy v bílé lazuře. Čelní části domu dominují velkoplošná okna, která spolu s bíle natřenými trámy zajišťují, že se interiér domu koupe ve sluneční záři. Prosvětlený interiér je podpořen i katedrálovým stropem, který zajišťuje, že světlo proniká nepřerušovaně do vnitřních obývacích prostor skrze prosklené průčelí domu. Aby dům nepůsobil fádně, jsou podlahy provedené v přírodním dřevě, které příjemně oživují vzhled interiéru, tak aby působil příjemně barevně. Barva podlahy působí útulně a teple a přirozená kresba dřeva působí téměř jako umělecké dílo a dle slov Heidi vzbuzuje v člověku touhu chodit doma bos, tak aby mohl fyzicky cítit dotek dřeva na pokožce.

 

Dřevostavby Kontio Vila u jezera kuchyně, jídelna

Dřevostavby Kontio Vila u jezera kuchyně, jídelna

 

Kuchyně je provedena v kombinaci bílé a přírodní barvy dřeva, která dominuje zejména kuchyňské lince a jídelnímu stolu a vše tak krásně ladí s přírodní barvou podlahy. Nábytek této krásné vily byl pečlivě zvolen Heidi, tak aby byly do interiéru zakomponovány tóny holubičí šedi, což je oblíbená barva jejího manžela. Vybavení spodní, obývací části domu, je tedy v kombinaci bílých tónů a tónů holubičí šedi.

 

 

 

 

 

V patře domu se nachází ložnice, kterou si Esa si přál pokud možno minimalistickou a po domluvě s Heidi nechal do ložnice vyrobit postel na míru v provedení tmavého dřeva, stejného, ve kterém je zhotovena i stěna za postelí, tak aby celek působil elegantně a jednotně. Na stejném patře jako ložnice se nachází i dětský pokoj, vyčleněný pro Miu, vnučku manželů Schroderusových, kde opět dominují světlé barvy v kombinaci s přírodním tónem masivní, dřevěné podlahy. Velice příjemně a útulně působí velkoplošná tapeta s ptáčky na stěně u dětské postele a roztomilé je i kulaté okénko nad postýlkou, z kterého Mia před spaním pozoruje západ slunce nad jezerem.

 

 

Ve spodní části domu, v prostoru vedle zádveří se nachází také šatna a technická místnost/prádelna a spojená s toaletou. Ač se jedná o provozní část domu, tak Heidi, pro kterou je krásné prostředí fyzickou potřebou, trvala na tom, aby i v těchto prostorách byl výsledný estetický dojem na vysoké úrovni. Heidi pečlivě vybírala tapetu na stěnu za linku a nakonec se společně s manželem shodli na výběru tapety s orientálním vzorem, která ladí se stříbřitě šedou podlahou. Podobný vzor se objevuje i na podlaze koupelny, ovšem v modrém provedení, tak aby podlaha ladila s tlumeně modrou trámovou stěnou v prostoru za toaletou.

 

Na prostorné, částečně zastřešené terase se manželé Schroderusovy můžou těšit z výhledu na temně zelené lesy i na hluboké vody jezera, ke kterému se slétávají divocí ptáci. Z bezpečí svého domu můžou Heidi a Esa obdivovat divoká zvířata, která přicházejí k jezeru. Přímo z terasy Esa často sestupuje, po dřevěných stupních, k břehům jezera a vychutnává koupel v jeho chladných vodách a jindy na břehu jezera se svou ženou rybaří. Zde na terase i na krytém balkoně v prvním patře Heidi a Esa vychutnávají krásy a proměny finské přírody stejně jako vychutnávali krásy přírody Itálie z balkonů venkovských sídel na své italské dovolené. Sen manželů o italské vile na břehu jezera se v jejich skandinávské vlasti stal skutečností.