retin a Langzeitnegative €77.08

SRUBOVÁ CHATA NA VÍKEND

Sruby KONTIO perfektně splynou s okolní přírodou, stejně jako tomu je u této dřevostavby!

Sruby k lesu prostě patří

Ne jinak je tomu v případě tohoto srubu na víkend. Majitelé původní staré chaty dlouho obhlíželi různé dřevostavby a hledali vhodného dodavatele. Nakonec se rozhodli pro společnost KONTIO LOGHOUSES, jejíž sruby jsou vyráběny ve Finsku v zemi tisíci jezer. Majitelé trvale žijí v bytě v Praze, ale relaxovat jezdili do staré chaty takřka na samotě, kde jim společnost dělali jen srnky z blízkého lesa a usínali při šumění potoka. Místo pro odpočinek dokonalé, ale původní chata už nikoli. Proto se rozhodli k radikální změně. Celou starou původní chatu shodili a rozhodli se pro komfortní víkendový dům, který splňuje i náročné požadavky dnešního člověka.

Sruby z katalogu KONTIO majitele nezaujali a rozhodli se pro vlastní návrh domu, který bude do posledního detailu splňovat jejich požadavky. Takovýto postup je samozřejmě možný, všechny plány putují v elektronické podobě do Finska, kde je stavba přeprojektována do srubové konstrukce a díky moderním technologiím a průmyslové prefabrikaci je následně dům vyroben, včetně přípravy pro elektroinstalace, které jsou vedeny vnitřkem srubových stěn.

Celý dům je postaven z lepených trámů severské borovice o rozměru 180 x 195 mm, které plně postačují i pro dům, který je určen k celoročnímu bydlení. Manželé si dům nemohou vynachválit. Nejenže je v domě úžasné vnitřní prostředí, protože díky použitému dřevu dům dýchá,  ale dřevo je také schopno vyrovnávat vlhkost vnitřního prostředí a udržovat ji v optimálním rozmezí 30-55%. Sruby KONTIO se vyznačují tím,  že je uvnitř mnohem méně prachu, nedaří se zde bakteriím a virům, lépe se zde dýchá, majitelé se cítí příjemně a dobíjejí si zde své baterky.

Sruby KONTIO jsou výjimečné

Co je tak výjimečného na finské technologii? Je to zejména to, že KONTIO  ke stavbě dřevostavby využívá výhradně lepené trámy z finské severské borovice, které jsou v sušících komorách během 21 dnů vysušeny na 18% vlhkosti. Nejde tedy o šokové vysoušení dřeva, lignin zůstává nepoškozený, proto je dřevo stále pružné, ale nekroutí se. Dům pouze „sedá“ a to cca o 1 cm na metr výškový. Další jedinečností je systém tzv.dvojí ho těsnění, se kterým KONTIO přišlo v roce 2011 a díky kterému jsou výsledky blower door testu lepší o 13%. Podélné spojení trámů bylo vylepšeno umístěním dvou izolačních trubiček do předem vyfrézovaných žlábků. Důkladně izolovány jsou také rohové spoje, podlaha a střecha.

Sruby a jejich výstavba

Sruby KONTIO jsou postavené opravdu rychle. Základová deska byla hotová za 3 týdny, uzavřená hrubá stavba včetně příček trvala pouhých 10 dní. Komplet vše k nastěhování bylo hotové za dva měsíce!  Výroba ve Finsku zkrátka probíhá do nejmenších detailů, pak jde výstavba na staveništi jako po másle. Největším problémem se ukázala doprava stavebního materiálu. K pozemku nevede pořádná zpevněná cesta a těžká nákladní auta se bořila do bláta.

Vnitřní dispozice srubu

Do domu se dostaneme přes zastřešenou terasu, která se dá perfektně využít i v případě deštivého počasí. Vstoupíme do předsíně s vestavěnými skříněmi, na předsíň navazuje koupelna a druhé dveře vedou do velkého obytného prostoru, který propojuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Majitelka dřevostavby vše zařídila velmi citlivě. V kuchyni nás zaujal zejména sporák na pevné palivo, který majitelka využívá na vaření a který úžasně dokresluje atmosféru, která je pro sruby typická. Dominantou obýváku jsou velká krbová kamna, kterými je celý dům vytápěn. Na podlaze v přízemí je všude dlažba, protože je víc než zřejmé, že celá rodina chodí dovnitř a ven v botách a dřevěná podlaha by velmi trpěla. V podkroví, do kterého se dostaneme  po dřevěném schodišti, jsou tři pokoje – ložnice rodičů a dva dětské pokoje.

Tento srub je dřevostavbou se vším všudy. Dřevěné stěny jsou všude přiznané, nic není schované za fasádu čí obložení. Můžete tady tedy vnímat tento přírodní materiál v celé své kráse, majitelé ponechali i přírodní barvu dřeva a dům je ošetřen pouze průhlednou lazurou, která dá dřevu dokonale vyniknout. A to je dobře.

Zastavěná plocha: 71,25m2         Užitná plocha: 118,30 m2

Prohlédněte si jednu z našich realizací, například srubovou chatu na víkend. Zažijte všechny výhody života ve srubovém domě na vlastní kůži i vy.